بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن ها
بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن ها
2022-11-14
جامع‌ترین لیست مؤسسه خیریه در شیراز
جامع‌ترین لیست مؤسسه خیریه در شیراز
2022-12-01

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

کمک به زنان بی‌ سرپرست که جزو اقشار آسيب‌پذير جامعه محسوب می‌شوند، یک امر ضروری و انکارناپذیر است. اغلب این افراد تحت پوشش سازمان‌ها و نهادهای دولتی همچون بهزیستی و کمیته امداد هستند. اما حمایت از آن‌ها باید به شیوه‌های دیگری نیز انجام شود تا زمینه توانمندسازی و استقلال این زنان از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را فراهم سازد و بتوانند مانند سایر اقشار جامعه زندگی کنند. بنابراین این اقدام سبب افزایش عزت نفس، کارآمدی، کاهش وابستگی و سازگاری آن‌ها با جامعه پیرامونی آن‌ها خواهد شد. در این مقاله بهترین روش کمک به به زنان بی سرپرست را بررسی می‌کنیم.

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

اهمیت حمایت و کمک به زنان بی سرپرست

زنان بی‌سرپرست، به دلیل نبود همسر و یا حامی، سرپرستی افراد را بر عهده دارند. این دسته از زنان به عنوان یکی از گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه باید به تنهایی هزینه زندگی خود و خانواده‌شان را تامین کنند. به همین منظور تاکنون حمایت کافی و گسترده‌ای از این زنان برای رفع مشکلات و نیازهای آن‌ها نشده و اغلب کمک‌ها بسیار محدود بوده و اثرگذاری در بلند مدت نداشته است.

اهمیت و ضرورت کمک به زنان بی سرپرست به دلیل مواجه این افراد با چالش‌هایی همچون نداشتن سر پناه مناسب، مشکلات شغلی و اقتصادی دو چندان می‌شود. البته این مشکلات بر وضعیت مسکن و تغذیه آن‌ها تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. از طرفی دیگر بیکاری و نداشتن شغل باعث بروز مشکلات روحی و روانی دیگری همچون افسردگی، اضطراب و پریشانی در آنها خواهد شد که پیامدهای اجتماعی جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

بهترین روش کمک به زنان بی سرپرست

یکی از مهمترین معیارها برای رسیدن به توسعه پایدار جهت ارتقای کیفیت زندگی تمام اقشار جامعه، ایجاد فرصت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برابر بین زنان و مردان است. در این بین بهترین روش کمک به زنان بی سرپرست و حمایت آن‌ها، توانمندسازی این اقشار است.

اغلب زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار دارای جایگاه فرهنگی، اجتماعی و تحصیلی مطلوبی نیستند که بتوانند با وجود تمام مسائل و معضلات اجتماعی، مسئولیت تربیت مناسب و مطلوب فرزندان خود به را بر عهده بگیرند. همچنین از نظر مالی نیز توانایی پاسخ به نیاز مسکن و خورد و خوراک خود و خانواده‌شان را نداشته و اغلب در محیط‌های نامناسبی که با مشکلات فرهنگی و اجتماعی خاصی برای زندگی روبرو هستند، سکونت دارند. بنابراین باید با توانمندسازی و آموزش مهارت‌های زندگی به این افراد زمینه ارتقای سطح کیفی زندگی آنها را فراهم کرد.

برای پاسخگویی به تمام این نیازها مهارت‌آموزی، بهترین روش کمک به زنان بی سرپرست خانوار برای یافتن یک شغل مناسب و یا راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی است. در این راستا همواره طرح‌های حمایتی ویژه‌ای برای این اقشار آسیب‌پذیر جامعه به منظور کسب درآمد و تامین هزینه‌های زندگی از سوی نهادی دولتی و سازمان‌های مردم نهاد ارائه می‌شود. در حال حاضر نیز بسیاری از سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) به عنوان یک بازوی حمایتی در کنار سازمان بهزیستی در حوزه زنان و خانواده در راستای توانمندسازی آن‌ها فعالیت دارند که تأثیرات قابل توجهی در رفع چالش‌ها و مشکلات زنان بی سرپرست داشته است.

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

شيوه‌هاي مختلف کمک به زنان بی سرپرست

افزایش آمار زنان بی‌سرپرست به عنوان یک پدیده و معضل اجتماعی باعث شده است که حمایت و کمک به آن‌ها را به امری واجب و ضروری تبدیل کند؛ چرا که عدم حمایت و کمک به زنان بی سرپرست، هزینه‌های سنگینی را بر جامعه تحمیل خواهد کرد. از این رو تبعیض جنسیتی، مشکلات فرهنگی، عدم دسترسی به موقعیت‌های شغلی مناسب، بی‌سوادی یا کم سوادی، نداشتن مهارت حرفه‌ای، نداشتن درآمد مستمر و مشکلات متعدد جسمی و روحی از جمله عوارضی است که زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار در زندگی خود با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.

بنابراین کمک به زنان بی سرپرست موجب افزایش استقلال اجتماعی و اقتصادی آن‌ها خواند شد و برخی نیز با این حمایت‌ها به خودکفایی رسیده‌اند. در ادامه به روش‌های مختلف برای حل مشکلات این زنان اشاره خواهیم کرد.

  • استعدادیابی و توجه به قابلیت‌های فردی در جهت توانمندسازی این قشر از جامعه
  • کمک به اشتغال‌زایی و راه‌اندازی کسب و کار خانگی و صنایع دستی و غیره جهت تامین امنیت اقتصادی
  • کمک به ارتقای سطح سواد زنان بی‌سرپرست با ایجاد انگیزه برای سوادآموزی
  • آشنایی زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار با حرفه‌ها و مهارت‌های مختلف برای اشتغال به کار
  • کمک به پرداخت کمک هزینه ودیعه و اجاره مسکن
  • اعطای وام قرض‌الحسنه به منظور تقویت بنیه اقتصادی و کمک به زنان بی سرپرست
  • تامین نیازهای ضروری خانواده زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانواده از نظر تهیه خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت و غیره
  • حمایت مالی با استفاده از برقراری مقرری ماهانه و پرداخت حقوق
  • ارائه خدمات مشاوره و مددکاری برای رفع مسائل و مشکلات زندگی این مددجویان
  • فراهم کردن شرایط ازدواج و تشکیل زندگی با هدف رفع برخی از مشکلات اجتماعی
بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست

نقش و تأثیر اجرای برنامه‌های حمایتی زنان بی سرپرست

طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی که توسط دولت از طریق نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد در حوزه زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار دنبال می‌شود با هدف خودکفایی، اشتغال و توانمندسازی این قشر از جامعه است تا بخشی از مشکلات آن‌ها را رفع کنند. از این رو اجراي برنامه‌هاي توانمندسازي زنان بی‌سرپرست نه تنها به اشتغال و افزايش سطح درآمد آنها از نظر اقتصادی کمک خواهد کرد بلکه به ارتقای جایگاه اجتماعی آن‌ها در جامعه نیز تأثیر مستقیم می‌گذارد. بنابراین توانمندسازی و خودکفایی این گروه از مددجویان، وابستگي آن‌ها را به سازمان‌هاي حمايتي كاهش می‌دهد و می‌توانند مانند سایر افراد جامعه به لحاظ اقتصادي و اجتماعي به زندگی خود همراه با آرامش روحی و روانی ادامه دهند.

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، توجه و کمک به زنان بی سرپرست با اجرای برنامه‌ها و طرح‌های حمایتی مختلف با هدف توانمندسازی، استقلال و خودکفایی این قشر از جامعه می‌تواند به کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کمک کند. در این راستا علاوه بر سازمان‌های حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی باید دیگر سازمان‌های مردم نهاد نیز در راستای حمایت از این قشر آسیب‌پذیر جامعه قدم بردارند و برنامه‌های هدفمندی را برای کاهش بار مشکلات اقتصادی و اجتماعی آنها عملیاتی کنند.