تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟
تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟
2022-11-04
بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست
بهترین روش‌ کمک به زنان بی سرپرست و حمایت آن‌ها
2022-11-19

بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن ها

کمک به زندانیان به دلیل وجود بزه و جرم در جامعه و کاهش آن، اهمیت زیادی دارد. فردی که مجرم است به زندان می‌رود و خانواده فرد زندانی با مسائلی روبه‌رو می‌شود که باید با آن دست و پنجه نرم کند. معمولا افراد سرپرست خانواده درگیر جرم می‌شوند و سایر افراد خانواده و کودکان از پیامدهای این اتفاق بی‌نصیب نیستند. برای آشنایی با روش‌های کمک به زندانیان و خانواده‌های آن‌ها با ما همراه شوید.

کمک به زندانیان و کاهش پیامدهای آن برای خانواد‌های زندانیان

هنگامی که فردی به دلیل انجام کار خلافی دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد، خانواده‌ی او با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. مسائل مالی و بی‌اعتمادی سایر افراد جامعه به این خانواده‌ها تنها یکی از مشکلات زیادی است که برای آن‌ها ایجاد می‌شود. اما باید در نظر گرفت که خانواده یک فرد زندانی مجرم نبوده و کمک به زندانیان برای کاهش آسیب دیدگی و پیشگیری از بهم خوردن خانواده در اولویت موسسات خیریه و مراکز دولتی مربوطه باشد. مهمترین مشکلاتی که خانواده‌های زندانیان با آن روبه‌رو هستند شامل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و تربیتی است.

برخی از اقدامات مانند حبس در خانه‌، پرداخت جریمه،‌ نظارت‌های مستمر، تعیین برخی از محرومیت‌های اجتماعی و انجام فعالیت‌های عام المنفعه را می‌توان به عنوان جایگزینی برای زندان رفتن در نظر گرفت که البته منوط به رای قاضی است. این امور آسیب‌های روانی خانواده را کاهش می‌دهد که موضوع مهمی است.

حمایت از خانواده‌های زندانیان و کمک به زندانیان

با توجه به آمار جرم و جنایت در کشور و تعداد خانواده‌های زندانیان لزوم رسیدگی به مشکلات این خانواده‌ها مطرح می‌شود و بیشتر از قبل خودش را نشان می‌دهد. حمایت از این خانواده‌ها از سوی دولت و خیرین انجام می‌شود. در تاریخ ۵ خرداد سال ۱۳۸۸ روزی به نام نسیم مهر نامگذاری شد که مربوط به حمایت از خانواده‌های زندانیان است و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه انجام شد.

اهداف روز نسیم مهر چیست؟

روز نسیم مهر یا روز ملی حمایت از خانواده زندانیان با اهداف زیادی نامگذاری شد که در ادامه به این اهداف اشاره شد.

۱- خدمت به اقشار آسیب پذیر جامعه اولویت دستگاه قضایی

۲- تغییر دیدگاه جامعه نسبت به خانواده زندانی

۳- کمک ۴۰۰ میلیونی به خانواده زندانیان

۴- ضرورت تلاش برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد

تعداد زندانیان و خانواده‌های آن‌ها

به طور متوسط در ایران از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۶۹ نفر زندانی هستند. این آمار از میانگین جهانی بالاتر است و نگرانی‌های بالقوه‌ای را ایجاد می‌کند. ایران از نظر تعداد زندانیان در رتبه هشتم جهان قرار دارد و اهمیت رسیدگی به خانواده‌ها و کمک به زندانیان به وضوح خودش را نشان می‌دهد. هر چه تعداد زندانیان بیشتر شود، تعداد خانواده‌های در معرض خطر نیز بیشتر شده و طبق برنامه مشخصی باید رسیدگی دقیقی به امور این خانوده‌ها صورت گیرد.

از ۱۰۰ هزار خانواده زندانیان ۳۲ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد، ۳ هزار خانواده تحت پوشش بهزیستی و ۲۵ هزار خانواده تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان هستند. متاسفانه تنها بخش کوچکی از این قشر آسیب پذیر تحت حمایت هستند و هنوز شرایطی که امکان تحت پوشش قرار دادن تمام این خانواده‌ وجود ندارد. کمک به زندانیان از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

روش‌های کمک به زندانیان

روش‌های مختلفی برای کمک به زندانیان وجود دارد که توسط سازمان‌ها یا انجمن‌ها انجام می‌شود. یکی از بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده‌های آن‌ها رفع مشکلات معیشتی آن‌ها است. همچنین ایجاد شغل برای افرادی که دوره محکومیت خود را گذرانده‌اند نیز موضوع مهمی است. چون اعتماد کردن به این افراد در جامعه به راحتی صورت نمی‌گیرد و پیدا نکردن شغل و نداشتن درآمد فرد  را دوباره به سمت خلاف سوق می‌دهد.

·پرداخت دیه زندانیان توسط خیرین

بخشی از زندانیان به دلیل قتل‌های غیر عمد در زندان‌ها به سر می‌برند و توانایی پرداخت دیه را ندارند. یکی از بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن ها که درگیر مشکلات پرداخت دیه به خانواده مقتول هستند پرداخت دیه توسط خیرین است. این کار خداپسندانه توسط خیرین زیادی سال‌ها است که انجام می‌شود و باعث رفع محکومیت زندانیان قتل غیر عمد می‌شود.

·  سازمان‌ها و نهادهای حمایت کننده از خانواده زندانیان

نهادهای خدماتی متعددی از خانواده‌های زندانیان حمایت می‌کنند که از این میان می‌توان به انجمن حمایت از خانواده زندانیان،‌ بنیاد تعاون حمایت از زندانیان،‌ مراکز مراقبت بعد از خروج از زندان،‌ ستادهای مربوط به دیه،‌ مراکز مشاوره و روان درمانی،‌ بهزیستی،‌ فنی حرفه‌ای،‌ صنایع دستی،‌ مراکز خیریه و‌ کمیته امداد امام خمینی اشاره کرد. هم‌چنین نهادهایی هستند که به ایجاد اشتغال و آموزش به این افراد می‌پردازند و در صورت نیاز وام‌هایی به این خانواده‌ها می‌دهند.

 

·نقش بسیار مهم و تاثیر گذار مشاوره و روان‌کاوی

یکی از بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن‌‎ها استفاده از مشاور و روان‌کاو برای این افراد است. با بهره‌گیری از کمک‌های مددجویان اجتماعی و مشاوران می‌توان به نتایج بسیار خوبی در این زمینه دست پیدا کرد. درمان آسیب‌های روانی و مشکلات روانی که باعث دست زدن به کار‌های خلاف قانون می‌شود تاثیر بسیار زیادی در کاهش آمار مربوط به جرم و جنایت می‌گذارد.

حمایت از تحصیل فرزندان زندانیان و قرار گرفتن این کودکان یا نوجوانان در محیط‌های سالم و شاد باعث می‌شود که این کودکان از فضای پر خطری که به واسطه رفتار اشتباه خانواده در آن قرار گرفته‌اند دور شوند و از رفتار پدر یا مادر خلافکار خود تقلید نکنند.

در اینجا موضوع آموزش ومشاوره بیش از پیش اهمیت خودش را نشان می‌دهد و می‌تواند باعث تغییر دیدگاه و رفتار نسل بعدی شود که درکاهش تعداد مجرمین آینده بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

جامعه‌ای بهتر با کمک به زندانیان

طبق آمار منتشر شده حدود ۲۳۰ هزار نفر در زندان و در حبس به سر می‌برند که زنان تنها ۳٫۵ درصد از آن‌ها تشکیل می‌دهند. ۶۴ درصد از زندانیان متاهل  و بقیه مجرد هستند. با توجه به بیشتر بودن تعداد زندانیان مرد و همچنین اینکه این مردان هستند که سرپرست خانواده را برعهده دارند؛ کمک به زندانیان برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی اهمیت زیادی دارد. با توجه به حساسیت موضوع کمک به زندانیان، اینکار باید توسط موسسات خیریه معتبر و نهادهای دولتی یا خصوصی انجام شود.