اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان
اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان
2022-10-29
بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن ها
بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده آن ها
2022-11-14

تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟

تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟

چگونه می‌توانیم از آن‌ها حمایت کنیم؟

 تعداد زندانیان در ایران در شهرهای مختلف و با توجه به جمعیت آن شهر می‌تواند متفاوت باشد، اما تقریباً در شهرهایی که آمار بیکاری بسیار پایین است، تعداد زندانیان بیشتری نسبت به جمعیت وجود دارد. بسیاری از این زندانیان دارای جرایم غیرعمد بوده و حتی به دلیل مبالغ بسیار ناچیز در زندان به سر می‌برند. با جستجو در مورد تعداد زندانیان در ایران و شناخت جرایم مختلف می‌توان بهتر و سازماندهی شده به آن‌ها و حتی خانواده‌های آن‌ها کمک کرد.

ایران یکی از کشورهای جهان است که با تعداد زیاد زندانیان در آن، رتبه‌ی بالایی در این مورد دارد. با شناخت عواملی زمینه ساز، می‌توان از تعداد زندانیان در ایران کاسته و افراد را به داشتن زندگی بهتر هدایت کرد.

تعداد زندانیان در ایران

تعداد زندانیان در هر کشور با توجه به نوع قانون آن کشور ممکن است متفاوت باشد. در بعضی کشورها افراد برای برخی تخلف‌ها به زندان می‌روند که در کشورهای دیگر آن کار ممکن است نقض قانون نباشد. تعداد زندانیان در ایران طبق آمار یک سال گذشته به طور تقریبی برابر با ۱۹۰ هزار نفر است که در شهرهای مختلف و به دلایل متفاوتی در زندان به سر می‌برند. البته این عدد مطلق نبوده و ممکن است اکنون که این مقاله را می‌خوانید تغییر کرده باشد. اما در هر صورت ایران یکی از کشورهایی است که در تعداد زندان و زندانی رتبه‌ای بالا دارد.

تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟

تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟

چگونه می‌توان از زندانیان حمایت کرد؟

از آنجایی که تعداد زندانیان در ایران بالا است، کمک و حمایت از آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی داشته و باید هدفمند این کار را انجام داد. بنابراین در ابتدا می‌توانید با ستاد زندان‌ها یا ستاد دیه مشورت کرده و لیست زندانیانی که واجد شرایط برای کمک هستند را پیدا کنید و سپس برای حمایت از آن‌ها اقدام کنید.

۱- حمایت مالی

اولین قدم و مهم‌ترین گامی که برای کاهش تعداد زندانیان در ایران و همچنین حمایت از آن‌ها می‌توانید انجام دهید، کمک‌های مالی به آن‌ها است. بسیاری از این افراد به دلیل جرائم غیرعمد، ورشکستگی، بدهی‌های مالی و… در زندان هستند که حتی برخی از مبالغ این بدهی‌ها اصلاً چشمگیر نیست. بنابراین شما می‌توانید برای کمک میزان هزینه‌ای که برای آزادی نیاز دارند را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

البته نیاز نیست که همیشه خود به تنهایی برای پرداخت دیه یا بدهی‌های مالی یک زندانی اقدام کنید، بلکه از افراد خیری که در این زمینه فعالیت دارند نیز کمک بگیرید. فراموش نکنید که تنها تعداد زندانیان در ایران نیستند که نیاز به کمک‌های مالی دارند، بلکه خانواده‌ این افراد نیز ممکن است در شرایط بد اقتصادی باشند و به سختی زندگی خود را بگذرانند. کمک به خانواده زندانیان نیز می‌تواند در دستور کار شما باشد.

۲- اشتغال‌زایی

یکی از موارد دیگری که تعداد زندانیان در ایران را کاهش می‌دهد، اشتغال‌زایی برای این افراد است. اگر بتوانید با توجه به قوانین و شرایط موجود برای این افراد اشتغال‌زایی داشته باشید، کمک بزرگی در حمایت از آن‌ها خواهید کرد. این افراد با کار کردن علاوه بر اینکه یک منبع درآمد هرچند کم دارند، می‌توانند حرفه یا مهارتی را یاد گرفته و در آینده از آن استفاده کنند.

بسیاری از زندانیان زمان آزادی نمی‌توانند که شغل اختیار کنند و کارفرمایان کمی به این افراد اعتماد می‌کنند که این کار خود موجب می‌شود تا زندانیان دوباره و برای گذران زندگی دست به کارهایی بزنند که عاقبتی جز زندان ندارند. چنانچه این مورد را در ذهن داشته و بتوانید برای تعداد زندانیان در ایران اشتغال‌زایی کنید که بعد از آزادی بتوانند از آن استفاده کنند نیز یک گام بسیار محکم و ایده‌آل برای حمایت از آن‌ها برداشته‌اید.

تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟

تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟

۳- کارهای فرهنگی

تعداد زیادی از زندانیان در ایران به دلیل نداشتن آگاهی دچار اشتباه شده و گرفتار زندان شده‌اند، کم نیستند. انجام کارهای فرهنگی متفاوت می‌تواند راه را به آن‌ها نشان داده و کمک کند تا آینده را خود را تغییر دهند. کارهای فرهنگی نیز مانند دیگر حمایت‌ها تنها مختص افراد زندانی نیست و باید برای خانواده‌های زندانیان نیز صورت گیرد تا همگی بتوانند در شرایط بهتری به زندگی خود ادامه دهند.

فراموش نکنید افراد زندانی برای اینکه امید به زندگی خود را از دست نداده و بتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند نیاز به روحیه‌های قوی دارند، برای این کار با اجرا برنامه‌های تفریحی و آموزنده می‌توانید به آن‌ها کمک کنید.

۴- روان‌شناسی و روان درمانی

بسیاری از افرادی که در زندان‌ها مشاهده می‌کنید، ممکن است کودکی خوشایندی نداشته یا از یک مسئله روانی که حتی خود نیز از آن مطلع نیستند، رنج ‌ببرند. با انجام کارهای روان درمانی می‌توان مشکلات این افراد را پیدا کرده و حفره‌های موجود در شخصیت آن را پیدا کرده و به بهبود آن کمک کرد. با بالا رفتن تعداد زندانیان در ایران حمایت کردن از آن‌ها سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود که برای بهتر انجام دادن این کار می‌توان از مؤسسه‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک گرفت.

تعداد فراوانی از زندانیان وجود دارند که از کمبود اعتمادبه‌نفس نیز رنج می‌برند با انجام کارهای روان‌شناسی می‌توان این اعتمادبه‌نفس را به آن‌ها بازگرداند تا بتوانند آینده خود را به بهترین شکل ممکن تغییر داده و از گذشته خود درس عبرت بگیرند.

به تعدادی از راه‌های حمایت از زندانیان پرداختیم، با این حال بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده‌ آن‌ها بسیار گسترده است که می‌توانید برای آگاهی بیشتر آن‌ها را مطالعه کنید.

نکات تکمیلی در مورد تعداد زندانیان در ایران

همان‌طور که اشاره کردیم برای کاهش تعداد زندانیان در ایران و همچنین کمک به آن‌ها نیاز به یک برنامه‌ریزی صحیح و آگاهانه دارید. مؤسسه‌ها و سازمان‌های بسیاری در ایران وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا اقدامات انسان‌دوستانه خود را به درستی و آگاهانه انجام دهید تا نتایج عالی آن را در جامعه نیز ببینید. خانواده‌های زندانیان را نیز فراموش نکنید که بسیاری از آن‌ها برای هزینه‌های اولیه زندگی و درمان نیاز به کمک دارند.