انجمن حمایت از زنان مطلقه و نهاد‌های حامی آن‌ها
2022-08-01
تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟
تعداد زندانیان در ایران چند نفر است؟
2022-11-04

اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان

اقداماتی که باید برای حمایت از زندانیان انجام دهیم

 حمایت از زندانیان یکی از بزرگ‌ترین و شاید از مهم‌ترین دغدغه‌های خیرین و مؤسسه‌هایی است که در این زمینه فعالیت دارند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که شما می‌توانید برای پیدا کردن  و انتخاب بهترین روش‌های کمک به زندانیان و خانواده‌شان، این روش‌ها را مورد بررسی قرار داده و راهی که متناسب با شرایط شما است را انتخاب کنید. برای حمایت از زندانیان اقدامات بسیار گسترده‌ای می‌توان انجام داد و بهتر است قبل از اقدام از این روش‌ها و حتی نحوه انجام آن‌ها آگاهی کافی به دست آورید.

اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان

اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان

اقدامات لازم برای حمایت از زندانیان

اشاره کردیم که از راه‌های مختلفی می‌توانید نیت خیر خود را انجام داده و به کمک و حمایت از زندانیان بپردازید. اما این راه‌ها کدام‌اند؟ در ادامه تعدادی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین اقداماتی که زندانیان و حتی خانواده‌های آن‌ها نیاز دارند را برای شما آورده‌ایم.

حمایت‌های مالی

مهم‌ترین حمایتی که از زندانیان می‌توان کرد، کمک‌های اقتصادی و رفع نیازهای مالی این افراد است. توجه داشته باشید که بسیاری از زندانیان دارای جرایم نقدی هستند، لذا می‌توانید با پرداخت این جرایم به آزادی آن‌ها کمک کنید. البته کمک‌های مالی تنها برای پرداخت جرایم نیست. بسیاری از افراد که در زندان هستند، سرپرست خانواده بوده و با زندانی شدن توانایی برطرف کردن نیازهای مالی خانواده  خود را ندارند. شما می‌توانید به این‌گونه افراد نیز کمک مالی کنید تا مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین نیازهای اولیه آن‌ها را برطرف کنید.

برای کمک‌های مالی و حمایت از زندانیان نقدی نیاز نیست که خودتان به تنهایی اقدام کنید. بلکه شما می‌توانید با شناسایی افراد خیر و نیکوکار یا مؤسسه‌های واجد شرایط، با آن‌ها همکاری کرده و بودجه بیشتری برای این اقدامات به دست بیاورید. راه‌اندازی صندوق‌های حمایتی و قرض‌الحسنه نیز یکی دیگر از اقداماتی که در راستای حمایت از زندانیان می‌توان انجام داد.

گرفتن رضایت از شاکیان

یکی از راه‌های حمایت از زندانیان که شاید سخت‌ترین آن نیز باشد، رضایت شاکیان پرونده است. شما با گفتگو شخصی یا حتی گروهی می‌توانید، رضایت آن‌ها را جلب کرده تا این افراد بتوانند به خانه و خانواده بازگردند

اقدامات فرهنگی

فراموش نکنید که افراد زندانی بیش‌ از هر فرد دیگری به کارهای فرهنگی و اقداماتی از این قبیل نیاز دارند. حمایت از زندانیان باید کامل و در تمامی بخش‌ها صورت بگیرید؛ در غیر این صورت تأثیرگذار نخواهد بود. با برگزاری کلاس‌های فرهنگی می‌توانید افراد را به سمت بهبود رفتار و عمل پیش برده و به آن‌ها کمک کنید تا در ادامه، زندگی بهتری داشته باشند. آموزش مهارت‌های زندگی را نیز برای حمایت از زندانیان در نظر داشته باشید.

برگزاری کلاس‌های آموزشی به افراد زندانی کمک می‌کند تا نه تنها برای امرارمعاش و کسب درآمد در زندان راهی داشته باشند، بلکه بعد از آزادی نیز بتوانند از عهده مخارج برآمده و رفاه مورد نیاز برای زندگی خود را فراهم کنند.

اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان

اقدامات مهم برای حمایت از زندانیان

اقدامات روان‌شناسی

به خوبی می‌دانید که اغلب افرادی که مرتکب جرم و نقص قوانین خصوصاً نقص تعمدی می‌شوند، دچار مشکلات روحی و ذهنی هستند. در واقع این افراد ممکن است از مشکلاتی هرچند کوچک روانی که حتی برخی از آن‌ها به دوران کودکی این افراد برمی‌گردد، رنج برده و به صورتی کاملاً ناخودآگاه مرتکب این اعمال شوند. با ریشه‌یابی این مشکلات و کمک به افراد برای برطرف کردن آن‌ها بخش بزرگی از حمایت از زندانیان را به انجام خواهید رساند.

زندانیان زیادی وجود دارند که به دلیل یک اشتباه شخصیت و اعتمادبه‌نفس خود را از دست و داده و بیشتر در این گرداب فرو می‌روند. برگرداندن اعتماد به ‌نفس و همچنین بازسازی شخصیت این افراد یکی دیگری از مواردی است که برای حمایت از زندانیان می‌توانید انجام دهید.

اشتغال بعد از آزادی

یکی از مشکلاتی که اغلب زندانیان بعد از آزادی با آن روبرو هستند، اشتغال است. اکثر آن‌ها نمی‌توانند به شغل قبلی خود برگشته یا توانایی راه‌اندازی یک کار را ندارند که این امر خود زمینه‌ساز برای انجام دیگر کارهای غیر قانونی به شمار می‌رود. از مهم‌ترین اقداماتی که برای حمایت از زندانیان می‌توان انجام داده اشتغال‌زایی برای این افراد است.

خدمات اجتماعی

اینکه فرد در زندان بوده یا دوره جریمه خود را سپری کرده و آزاد شده است، تفاوتی در حمایت از آن‌ها از طریق خدمات اجتماعی ندارد. مددکاران بهترین افراد برای کمک به زندانی و حتی خانواده آن هستند و به بهترین شکل می‌توانند وظیفه خود را انجام دهند. در کنار خدماتی که مددکاران به این افراد ارائه می‌کنند، خدمات دیگری مانند بهداشت، تدریس و… نیز برای حمایت از زندانیان ضروری است و می‌توان از این طریق نیز به آن‌ها کمک کرد.

همکاری با مؤسسه‌ها و سازمان‌های خیریه

البته که شما می‌توانید به طور شخصی برای حمایت از زندانیان و حتی آزادی آن‌ها اقدام کنید. اما این کار نیاز به آگاهی، آموزش، صبر و ابزارهای صحیح دارد که ممکن است در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید. سازمان‌های زیادی وجود دارند که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت داشته و با سازمان و ستاد زندان‌ها نیز آشنایی و همکاری دارند. در واقع این مؤسسه‌ها اطلاعات دقیقی از زندانیان و شرایط آن‌ها دارند و به خوبی می‌دانند که کدام یک از آن‌ها به چه نوع حمایتی نیاز دارند.

همکاری با این مجموعه‌ها راه را برای شما در رابطه با حمایت از زندانیان هموارتر کرده و یک کمک سازمان‌دهی شده و هدفمند را در پیش خواهید گرفت که حتی ممکن است بتوانید به تعداد بیشتری از زندانیان کمک کنید. خانواده این افراد را فراموش نکنید که به همان اندازه که زندانیان به کمک نیاز دارند، خانواده آن‌ها نیز نیازمند هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند. البته حمایت از خانواده زندانیان نیز تنها به حمایت‌های مالی ختم نمی‌شوند و باید از راه‌های دیگر خصوصاً حمایت‌های فرهنگی و روانی به آن‌ها کمک کرد.

فراموش نکنید که به خانواده زندانیان باید آموزش داد تا در مواجه با فرد زندانی و حتی در زمان آزادی آن، چگونه رفتاری داشته باشند تا از پیش آمدن این اتفاق‌ها در آینده جلوگیری کنند. خانواده بخش مهمی از زندگی یک فرد است که می‌تواند سرنوشت انسان را به طور کلی تغییر دهد.